Książki / Naukowe
Historia Rzymu (2008) - Adam Ziółkowski [PL] [PDF]


Dodał: xdktkmhc
Data dodania:
2018-10-11 14:53:36
Rozmiar: 64.61 MB
Ostat. aktualizacja:
2018-10-12 20:16:11
Seedów: 62
Peerów: 1


Komentarze: 0

INFO

Format: PDF
Jakość: SKAN, dwie strony na jednej "stronie" PDFa
ISBN: 83-7063-412-5

OPIS

Dzieje Rzymu to historia miasta-państwa, które w pewnym momencie rozpoczęło niepowstrzymaną ekspansję, by po kilku stuleciach podbojów zawładnąć światem śródziemnomorskim i połową kontynentalnej Europy. Dzieło obala wiele mitów tradycyjnej historiografii.
Nie jest to klasyczny podręcznik dziejów Rzymu, nie jest to jednak monografia. Autor skupia się nie na zagadnieniach polityczno-militarnych, ale na instytucjach, mechanizmach działania oraz ustroju państwa rzymskiego. Pod tym względem analiza niektórych przekazów historiograficznych czy epigraficznych jest bardzo szczegółowa. Ale jeśli idzie o wojny (zarówno zewnętrzne, jak domowe), czytelnik nie dowie się za wiele. Bardzo duża dysproporcja panuje między okresem republikańskim, a cesarskim. Dzieje Cesarstwa są opisane bardzo pobieżnie w przeciwieństwie do bardzo dokładnej narracji o Republice. Rozumiem, że Autor bardziej interesuje się wczesnym Rzymem, ale w moim odczuciu układ treści powinien być bardziej zrównoważony. Co jeszcze zaliczyłbym do wad pracy? Nieeleganckie w moim odczuciu uwagi na temat błędnych (zdaniem A. Ziółkowskiego) opinii dawniejszych historyków przekraczają w kilku punktach granice dobrego smaku, a odbieram je tym bardziej negatywnie, że Autor w swych polemikach wytyka innym arbitralność poglądów, którą sam się niejednokrotnie cechuje. Niewątpliwie jednak książka jest jako całość dobrym zarysem dziejów wewnętrznych Rzymu. Mogę się zgodzić ze słowami, które zamieszczone są na okładce: nie tylko "co", ale i "dlaczego". Część dotyczącą Republiki oceniam bardzo wysoko, tę zaś dotyczącą Cesarstwa - średnio. Na pewno jednak warto przeczytać, rzuca ciekawe światło na pewne aspekty rzymskiej historii.

Recenzja:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/33880/historia-rzymu

Lista plików Show/Hide [Pokaż/Ukryj]
Trackery
  • http://tracker.vanitycore.co:6969/announce
  • udp://tracker.coppersurfer.tk:6969
  • udp://tracker.opentrackr.org:1337
  • http://agusiq-torrents.pl:6969/announce

Brak komentarzy!

Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
Copyright © 2019 Ex-torrenty.org