Ex-torrenty.org
TV / Dokumentalny
Zakochaj się w Polsce [E111-120] (2016) [WEB-DL] [x264-EAP] [Serial polski]


Dodał: edgar
Data dodania:
2020-04-21 17:45:56
Rozmiar: 1.52 GB
Ostat. aktualizacja:
2021-03-28 19:01:44
Seedów: 0
Peerów: 4


Komentarze: 2

INFO

> TYTUŁ: Zakochaj się w Polsce
> GATUNEK: Magazyn, Dokumentalny, Historyczny, Podróżniczy, Turystyczny, EAP
> PRODUKCJA: Polska (TVP)
> ROK PRODUKCJI: 2016
> ILOŚĆ ODCINKÓW: ok. 160 (na koniec marca 2020)
> CZAS ODCINKA: ok. 20 min.



OPIS

> Cudze chwalicie, swego nie znacie! Polska to piękny kraj, który zachwyca piaszczystymi plażami Bałtyku, ośnieżonymi szczytami Tatr, czy błękitnymi taflami mazurskich jezior. Pokazujemy to, co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju - zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi. Prowadzący Tomasz Bednarek jest wszędobylski i ogromnie ciekawski. W każdym odcinku wybiera się w inny zakątek Polski, odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało i zdobywa nowe umiejętności: uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze z sarmatami. (vod.tvp.pl)

> - Głównym celem jest pokazywanie i przybliżanie widzom Polski nieoczywistej. Staramy się nie pokazywać miejsc znanych z pierwszych stron przewodników, ale to co jest równie wartościowe, a wiele osób o tym nie wie, bo nie ma się skąd dowiedzieć. Nasz program jest misyjny i edukacyjny. Realizowany jest nowocześnie, przy użyciu wielu kamer i drona. Żeby nie było nudno, a było dynamicznie, w programie pojawiają się różni goście - powiedział Paweł Wiernik, dyrektor zarządzający w Wiernik PRO, producent programu.


Spis odcinków w paczce:
=======

111. Września

Głębokie zakorzenienie w przeszłości, bogactwo dorobku kulturalnego, cenne zabytki architektury oraz niezwykłe walory przyrodnicze sprawiają, że Września to miasto o szczególnym znaczeniu. Najbardziej znana jest z bohaterskiej postawy tutejszych dzieci, które w 1901 roku odważnie przeciwstawiły się pruskiemu zaborcy. W swoich początkach Września była miastem prywatnym - należała do rodu Porajów - Różyców, z którego wywodził się święty Wojciech oraz jego brat – pierwszy arcybiskup gnieźnieński. To właśnie od symbolu pierwszych właścicieli Wrześni, wziął się herb miasta Poraj, czyli biała pięciopłatkowa róża na czerwonym tle. Jednym z ważnych zabytków jest kościół farny Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i świętego Stanisława. Niewykluczone, że powstał wraz z osadą targową o nazwie Września już w XII wieku. Słynne wydarzenia z czasów zaboru pruskiego upamiętnia Muzeum Regionalne imienia Dzieci Wrzesińskich, mające swą siedzibę w budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej. To tutaj w 1901 roku uczniowie nie zgodzili się na odmawianie modlitwy w języku niemieckim. W okolicy warto też zobaczyć oddalony 15 kilometrów od Wrześni Miłosław, gdzie znajduje się neorenesansowy pałac – w XIX i XX wieku ważny ośrodek polskiego życia narodowego, goszczący największych polskich poetów, pisarzy i malarzy. Ciekawe jest też miejsce pomiędzy Wrześnią a Pyzdrami, które namacalnie przypomina o czasach, kiedy przebiegała tędy granica pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a Imperium Rosyjskim.

112. Ostrowiec Świętokrzyski

Tomasz Bednarek odwiedza Ostrowiec Świętokrzyski – miasto, w którym kluczową rolę odegrało hutnictwo. Początki tego przemysłu sięgają tutaj pierwszej połowy XIX wieku, kiedy powstały dwa zakłady wielkopiecowe. Na długie lata zdeterminowały losy miasta i jego mieszkańców. Intensywny rozwój huty nazywanej wówczas Zakładami Ostrowieckimi to okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy produkowano dla strategicznych gałęzi przemysłu m.in. stoczniowego i zbrojeniowego. W tym czasie Ostrowiec stał się ważnym ośrodkiem Centralnego Okręgu Przemysłowego flagowej inwestycji II Rzeczpospolitej.
Ślady hutniczych tradycji widać też w okolicy. Ruiny walcowni w Nietulisku Dużym to gratka dla wszystkich miłośników zabytków industrialnych. Zwiedzającym Ostrowiec warto polecić dawną cukrownię Częstocice, gdzie pielęgnowana jest pamięć o polskim cukrownictwie. Dawny browar to z kolei architektoniczna perełka. Znajdujący się nieopodal centrum kirkut stanowi jedyną pozostałość po społeczności żydowskiej, która pod koniec XIX wieku stanowiła ponad 80 procent mieszkańców miasta. Ciekawa jest też barokowa kolegiata Św. Michała Archanioła oraz zbudowany w stylu zakopiańskim drewniany kościół, nazywany fabrycznym.
Prawdziwą perłą turystyczną są pobliskie Krzemionki. Kompleks prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. Cały kompleks został uznany za pomnik historii.

113. Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus to rozległy teren, na którym oprócz niezwykłych kompozycji z kilku tysięcy gatunków i odmian roślin, zobaczyć można największy na świecie labirynt grabowy. Ogrody położone są w Dobrzycy – pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem. Od wiosny do jesieni na oczach zwiedzających odgrywa się spektakularny kwiatowy spektakl. Hortulus po łacinie oznacza ogródek. Ta nazwa nawiązuje do początków Ogrodów, które dziś stanowią kompleks obejmujący łącznie ponad 14 hektarów. Narodziły się z determinacji, miłości do roślin i śmiałej wyobraźni. To dzięki nim w zachodniopomorskich plenerach nieopodal polskiego wybrzeża, powstało miejsce, w którym dziś każdy może odnaleźć swój ogród marzeń. Kompleks tworzą dwa zespoły ogrodowe o odmiennym charakterze. Niepowtarzalne kompozycje roślinne Ogrodów Tematycznych to efekt inspiracji różnymi stylami i kulturami. Śródziemnomorski, japoński, wodny, a nawet ogród cienia – łącznie jest ich ponad 20, ale nie sposób ich ze sobą pomylić. Każdy z Ogrodów Tematycznych Hortulus to inna kompozycja roślin składająca się na jego niepowtarzalny charakter, barwy i zapach. Oddalone o 2 km Ogrody Hortulus Spectabilis służą zarówno wypoczynkowi jak i rekreacji. Rozległy kompleks słynie z pięknych rosariów w stylu angielskim oraz Ogrodów Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni z labiryntem grabowym. To także miejsce wydarzeń takich jak Noc Kupały i Festiwal Kwiatów Jadalnych.

114. Mrągowo

Tomasz Bednarek odwiedza Mrągowo, miasto o zaskakująco wielu obliczach. Leży na Mazurach, nad brzegami malowniczego Jeziora Czos. Spacer po mieście warto zacząć od Placu Kajki, gdzie zachował się Ratusz i Strażnica Bośniacka. Dowody świetności miasta można znaleźć do dziś przy wiodącej na północ, w stronę stolicy dawnej prowincji, ulicy Królewieckiej. Neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha powstał w drugiej połowie XIX wieku. W roku 1898 stanął również neogotycki budynek sądu. Znajdujący się naprzeciw gmach Urzędu Miejskiego wybudowany został w stylu neorenesansowym - holenderskim z charakterystycznymi szczytami. Brzegi niewielkiego jeziora magistrackiego to popularne miejsce spacerowe. Warto tu zwrócić uwagę na galerię współczesnych rzeźb związanych z przyrodą i mitologią regionu.
Kolejnym miejscem spacerów jest w Mrągowie park imienia Jana Pawła II. Z parkiem z jednej strony sąsiaduje kościół ewangelicki, zaś z drugiej cerkiew w budynku dawnej synagogi. Szeroką parkową aleję wieńczy niewielkie molo. Stojąc na jego deskach można podziwiać nie tylko sporą część jeziora Czos, lecz także dostrzec w oddali słynny mrągowski amfiteatr. Charakterystycznym punktem na mapie Mrągowa jest też wżynający się w jezioro półwysep Czterech Wiatrów. Góra o tej samej nazwie wznosi się na niemal dwieście metrów ponad poziom morza. Miasto rozsławia tutejszy klub Baza Mrągowo i związana z nim Szkoła Mistrzostwa Sportowego – prawdziwa kuźnia talentów.

115. Iława

Tomasz Bednarek odwiedza Iławę. To miasto założone przez Krzyżaków w 1305 roku. Położone jest nad Jeziorakiem – szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Jednocześnie to jezioro najdłuższe, bo liczące ponad 27 kilometrów długości. Iława położona jest w południowej części jeziora, nad przesmykiem dzielącym Jeziorak właściwy od Jezioraka Małego. Po dawnej, średniowiecznej zabudowie miasta nie ma już prawie śladu. Historyczna, zniszczona w wyniku działań Armii Czerwonej, starówka nie została odbudowana. Z tamtych czasów podziwiać możemy jedynie piękny iławski kościół, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. Już poza obszarem dawnej, choć jeszcze wtedy istniejącej starówki, w latach 1910 - 1912 wzniesiony został iławski ratusz. Ma neobarokową, rozbudowaną bryłę z charakterystycznymi schodami. Ciekawe są też okolice Iławy m.in. ruiny czternastowiecznego zamku w Szymbarku oraz ruiny pałacu w Kamieńcu. Z kolei Susz to niewielkie miasteczko leżące dwadzieścia kilometrów od Iławy. Wiekowe i długo otoczone murami, w roku 1945 zostało zniszczone w około osiemdziesięciu procentach. Z najstarszej zabudowy zachowały się fragmenty średniowiecznych murów oraz XIV wieczny kościół pod wezwaniem świętego Antoniego. Okolice Iławy obfitują w cuda natury. Na wyjątkowo długim Jezioraku przyroda ustanowiła jeden z tutejszych rekordów – Wielka Żuława to największa śródlądowa wyspa w Polsce. Leży w granicach Iławy, ma 84 hektary powierzchni, a według legendy zamieszkiwał ją niegdyś, porywający rybaków smok.

116. Gniezno

Tomasz Bednarek odwiedza Gniezno – jeden z najważniejszych ośrodków w czasach tworzenia polskiej państwowości. To właśnie tu na Wzgórzu Lecha stanął gród, który z czasem stał się siedzibą władców piastowskich i miejscem ich koronacji. Ufundowana w tym miejscu pierwsza kamienna świątynia, przez kolejne wieki była rozbudowywana. Z czasem – po ostatniej gnieźnieńskiej koronacji – podjęto decyzję o budowie katedry gotyckiej, która do dziś góruje nad Gnieznem, a w 1994 roku została wpisana na listę Pomników Historii RP. W skansenie archeologicznym, w podziemiach katedry, możemy obejrzeć romańskie grobowce oraz kamienne fundamenty stojących w tym miejscu przed wiekami świątyń. Mieści się tu również nekropolia prymasów Polski związanych z Gnieznem. Najstarszym jest domniemany grób pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i przyrodniego brata św. Wojciecha Radzima Gaudentego, w nowszych spoczywają prymasi Polski m.in. znany bajkopisarz i poeta arcybiskup Ignacy Krasicki. W katedrze znajduje się sarkofag z relikwiami Św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie – jeden z nielicznych zachowanych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Na odlanych z brązu skrzydłach, w osiemnastu kwaterach, przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha. W Gnieźnie warto też odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, które posiada jeden z najbogatszych skarbców kościelnych w Polsce, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, zlokalizowane w dawnych koszarach 12 Regimentu Dragonów.

117. Kwidzyn

Kwidzyn to miasto, w którym można zobaczyć obiekt wyjątkowy – wspaniały zamek z intrygującą wieżą, połączony z imponująca katedrą. Obydwie budowle tworzyły nie tylko jedną bryłę architektoniczną, ale również jedną całość obronną, będąc niepowtarzalnym tego typu rozwiązaniem na terenie państwa zakonnego. Zwiedzającym zamek warto polecić m.in. dormitorium – sypialnię dawnych kanoników, którzy zgodnie z krzyżacką regułą odpoczywali w jednej, wspólnej sali. Z kolei sala archiwum i kancelarii kapituły pomezańskiej uznawana jest za najlepiej zachowane tego typu wnętrze w zamkach krzyżackich. Odkryte niedawno oryginalne czternastowieczne freski wciąż są przedmiotem badań, a ich wielka wartość jest bezsporna. Druga część niezwykłej kwidzyńskiej budowli – katedra – zwraca uwagę surowością. To pozostałość po latach, gdy świątynia należała do protestantów. Wyjątkową postacią związaną z Kwidzynem jest błogosławiona Dorota z Mątów. Jako mistyczka porównywalna jest do innych wielkich, na przykład do świętej Brygidy. Na własna prośbę została zamurowana w samotnej celi, kontaktując się ze światem jedynie przez maleńkie okienko. Już wkrótce po śmierci zaczął się szerzyć jej kult, a grób Doroty stał się celem pielgrzymek. Kwidzyn od wieków był miastem przygranicznym. Po plebiscycie z 1920 roku pozostał w granicach Prus, jednak zlokalizowane nieopodal miejscowości – Janowo, Bursztych, Kramrowo, Nowe Lignowy i Pólko Małe utworzyły tak zwaną Małą Polskę, a w roku 1934 powstała tu najmniejsza gmina II Rzeczpospolitej.

118. Rydzyna

Tomasz Bednarek odwiedza Rydzynę – miasteczko w Wielkopolsce, zwane perłą polskiego baroku. W ciągu 600 - letniej historii związane było z największymi rodami Rzeczypospolitej. Miejscowość słynie z zamku, który przez jakiś czas był rodową siedzibą króla Stanisława Leszczyńskiego. W Wielkopolsce nie było większej i wspanialszej rezydencji magnackiej. To co wyróżnia Rydzynę spośród innych miast, to zachowany barokowy układ urbanistyczny z XVIII wieku, który stanowi unikat na skalę europejską. Architekt Karol Marcin Frantz podkreślił w planie ulic wagę zamku magnackiego i połączył go z rynkiem ulicą. Główna oś biegnie od ratusza przy rynku aż po zamek i jego rozległy park. Do tego, od głównego placu miejskiego rozciągają się promieniście kolejne ulice. Malowniczy rynek stanowi serce Rydzyny. W jego geometrycznym środku wzniesiono w 1761 roku rokokowy pomnik Trójcy Świętej. W Rydzynie na każdym kroku można spotkać zabytek z epoki baroku. Na przykład kolorowe przyrynkowe kamienice, których szczyty zdobią woluty, czy ratusz z 1752 roku z charakterystyczną wieżyczką. Rydzynę wraz z magnacką rezydencją uznano w 2017 roku za Pomnik Historii RP. W pobliżu warto tez zobaczyć kolejną imponującą budowlę – Pałac Mielżyńskich we wsi Pawłowice, z której wywodził się ród Wierzbnów – założycieli Rydzyny.

119. Rybnik

Rybnik to miasto tajemniczego Zalewu Rybnickiego, malowniczych familoków i pokładów górniczych tradycji. Zwiedzanie warto rozpocząć od rynku, w którego płytę wmurowane zostały pamiątkowe tablice przypominające ważne fakty z dziejów miasta m.in. wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w 1922 roku. Miasto ma bogate tradycje przemysłowe. Przemysł zaczął się tu rozwijać od końca XVIII wieku, kiedy powstała kopalnia, jedna z pierwszych na Górnym Śląsku. Dziś Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” udostępniona jest do zwiedzania, stanowiąc Industrialne Centrum Kultury, które umiejętnie łączy funkcje muzealne, artystyczne i kulturalne. Koniec XVIII wieku to swoisty boom osadniczy - do Rybnika zaczęło przybywać wielu nowych mieszkańców i stopniowo wzrastało zapotrzebowanie na mieszkania dla nich. W mieście zbudowano osiedla robotnicze m.in. w dzielnicy Chwałowice, gdzie mieszkało ponad 500 rodzin górniczych., gdzie zabudowa pochodzi z początku XX wieku. Chlubą miasta jest zalew stworzony na potrzeby Elektrowni Rybnik. Od maja do października temperatura wody nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Zimą unoszą się nad nią kłęby pary. Nigdy nie zamarza, nawet kiedy nadchodzą srogie zimy, lodem pokrywa się tylko częściowo. Dla pasjonatów natury w Rybniku nie lada gratką będzie malownicza rzeka Ruda, która zachęca do sportów wodnych. Szczególnie upodobali ją sobie miłośnicy kajakarstwa, gdyż rzeka meandrując, tworzy swoisty tor przeszkód.

120. Elbląg

Elbląg jest najstarszym miastem województwa warmińsko - mazurskiego i jednym z najbardziej wiekowych w Polsce. Jest też wraz z pobliskimi Raczkami Elbląskimi najniżej położonym miastem w Polsce względem poziomu morza. Zaczniemy nietypowo od skoku spadochronowego z samolotu Aeroklubu Elbląskiego. Trudno o większe emocje, zwłaszcza gdy skoczek jest debiutantem! Druga propozycja podziwiania widoków miasta wymaga pokonania 360 schodów. Wieża Katedry św. Mikołaja mierzy 97 metrów. Ten najwyższy po prawej stronie Wisły kościół góruje nad budynkami do tego stopnia, że przy dobrej pogodzie, zbliżając się do miasta można go już wypatrzyć z ogromnej odległości. Niedaleko od Katedry warto przejść intrygującym zaułkiem. Wąska droga - wciśnięta pomiędzy kamienicami Starówki jest łącznikiem między ulicą Świętego Ducha i ulicą Mostową. Dawniej ten przesmyk między budynkami był znacznie dłuższy. Łączył ze sobą trzy kościoły Dominikański, Św. Mikołaja i Ducha Świętego. Wąska ścieżka wciąż - tak jak dawniej nazywa się Ścieżką Kościelną i jest unikatowa w skali kraju.





DANE TECHNICZNE

Przykładowy E001:

Format plików: *.ts

Wideo: 640 x 360; 16:9; 1000 kbps; h264; 50 fps
Audio: aac; 100 kbps; 44100 Hz; kanały: 2

S: VOD

Lista plików

Trackery

  • http://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • http://mail2.zelenaya.net:80/announce
  • udp://9.rarbg.me:2780/announce
  • http://tracker.torrentyorg.pl/announce
  • udp://tracker.leechers-paradise.org:6969/announce
  • udp://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • udp://inferno.demonoid.pw:3399/announce
  • udp://tracker.coppersurfer.tk:80/announce
  • udp://tracker.coppersurfer.tk:6969/announce
  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • udp://shadowshq.yi.org:6969/announce
  • udp://shadowshq.eddie4.nl:6969/announce
  • udp://tracker.eddie4.nl:6969/announce
  • udp://9.rarbg.to:2710/announce
  • udp://9.rarbg.me:2710/announce
  • http://tracker.electro-torrent.pl/announce
  • udp://9.rarbg.com:2710/announce
  • http://tracker.trackerfix.com:80/announce
  • udp://p4p.arenabg.ch:1337/announce
  • udp://p4p.arenabg.com:1337/announce
  • http://p4p.arenabg.com:1337/announce
  • http://tracker.vanitycore.co:6969/announce
  • http://tracker.tfile.me/announce
  • http://tracker1.itzmx.com:8080/announce
  • http://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
    Copyright © 2024 Ex-torrenty.org