Ex-torrenty.org
TV / Dokumentalny
Zakochaj się w Polsce [E179-185] (2016) [WEB-DL] [x264-EAP] [Serial polski]


Dodał: edgar
Data dodania:
2020-12-14 16:57:11
Rozmiar: 1.48 GB
Ostat. aktualizacja:
2022-04-25 01:15:30
Seedów: 0
Peerów: 0


Komentarze: 2

INFO

> TYTUŁ: Zakochaj się w Polsce
> GATUNEK: Magazyn, Dokumentalny, Historyczny, Podróżniczy, Turystyczny, EAP
> PRODUKCJA: Polska (TVP)
> ROK PRODUKCJI: 2016
> ILOŚĆ ODCINKÓW: 185 (na 14.12.2020)
> CZAS ODCINKA: ok. 20 min.



OPIS

> Cudze chwalicie, swego nie znacie! Polska to piękny kraj, który zachwyca piaszczystymi plażami Bałtyku, ośnieżonymi szczytami Tatr, czy błękitnymi taflami mazurskich jezior. Pokazujemy to, co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju - zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi. Prowadzący Tomasz Bednarek jest wszędobylski i ogromnie ciekawski. W każdym odcinku wybiera się w inny zakątek Polski, odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało i zdobywa nowe umiejętności: uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze z sarmatami. (vod.tvp.pl)

> - Głównym celem jest pokazywanie i przybliżanie widzom Polski nieoczywistej. Staramy się nie pokazywać miejsc znanych z pierwszych stron przewodników, ale to co jest równie wartościowe, a wiele osób o tym nie wie, bo nie ma się skąd dowiedzieć. Nasz program jest misyjny i edukacyjny. Realizowany jest nowocześnie, przy użyciu wielu kamer i drona. Żeby nie było nudno, a było dynamicznie, w programie pojawiają się różni goście - powiedział Paweł Wiernik, dyrektor zarządzający w Wiernik PRO, producent programu.


Spis odcinków w paczce:
=======

179. Sochaczew

Tym razem odwiedzimy Sochaczew – doskonały przykład na to, że małe miasta mają swoją wielką historię. Sochaczew wielokrotnie niszczony i odbudowywany, dziś jest prawdziwą gratką dla miłośników historii, muzyki, kolei i sportu. Początki osadnictwa na tutejszym wzgórzu zamkowym przypadają na XII wiek, gdy funkcjonowała tu osada. W drugiej połowie XIV wieku stanął tu pierwszy zamek murowany. Zamek ten był świadkiem pewnego bardzo ważnego dla dziejów Polski wydarzenia. To właśnie tutaj 27 kwietnia 1377 roku uchwalono Statut Mazowiecki. Był to pierwszy w historii Mazowsza dokument regulujący wszystkie dziedziny prawa, zwłaszcza przebieg rozpraw sądowych. Inne zapisane na kratach historii wydarzenie miało miejsce się na początku II wojny światowej – rozegrała się tu największa batalia Kampanii Wrześniowej Bitwa nad Bzurą.

180. Jasło

Jasło leży w dolinie aż trzech rzek: Wisłoki, Ropy i Jasiołki. Podczas II wojny światowej zostało ono zniszczone w 97%, lecz odrodziło się jako prężnie działający ośrodek kultury, sportu i enoturystyki. Zwiedzanie zaczynamy w sercu miasta – jest nim rynek, przy którym znajduje się najstarsza jasielska świątynia kolegiata farna pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, wybudowana w 1446 roku. We wschodniej części rynku postawiono pomnik św. Jana Nepomucena, który ma chronić miasto przed powodzią i suszą.

181. Pelplin

Odwiedzamy Pelplin – duchową stolicę Kociewia, nad którą góruje jedna z dwóch największych świątyń w Polsce, a zarazem jedno z najlepiej zachowanych opactw cysterskich w Europie. W tym małym mieście znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. Pelplin reklamowany jest jako miasto z duszą i rzeczywiście na to miano zasługuje. Pojawia się na kartach historii w 1274 roku, kiedy to książę pomorski Mściwój II daruje tę wieś cystersom. Pelplin spełniał wymogi zakładania klasztorów przez cystersów – usytuowany jest bowiem w dolinie i nad rzeką. Dawny zespół klasztorny jest rdzeniem dzisiejszego miasta.

182. Braniewo

Braniewo określano niegdyś jako Ateny Północy. Na kartach historii zapisało się jako jeden z ważniejszych ośrodków szkolnictwa i nauki w Polsce. W średniowieczu zaliczane było do miast morskich, stanowiąc dla całej Warmii okno na świat, pośredniczyło w całym warmińskim handlu zagranicznym, posiadało prawo składu. W połowie XIV wieku zostało włączone do słynnego związku miast portowych Hanzy, a wypływające statki docierały do portów w Anglii, Szwecji, Danii i Holandii. Braniewo to pierwsza stolica Warmii i jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego początki sięgają 1240 roku, kiedy to Krzyżacy wybudowali drewnianą warownię. W 1254 roku osada otrzymała prawa miejskie, a po po odbudowie zniszczeń spowodowanych powstaniem pruskim, trzydzieści lat później Braniewo ponownie otrzymało przywilej lokacyjny.

183. Oleśnica

Tym razem docieramy do Oleśnicy – miasta położonego 30 km od Wrocławia. To tu z całego świata zjeżdżają mistrzowie sztuk cyrkowych. Przez trzy dni niebo poprzecinane jest taśmami tzw. highlinerów, a dźwięki oklasków i śmiechy mieszkańców odbijają się echem od murów jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska. Według dokumentów lokacyjnych Oleśnica ma ponad 760 lat. Z założenia Oleśnica miała być miastem obronnym. Została otoczona murami, w których umieszczono kilka bram wjazdowych. Do dziś przetrwała jedynie Brama Wrocławska, dawniej zwana Trzebnicką, w której wnętrzach znajduje się teraz galeria sztuki. Oleśnica to miasto wielu wież, kilka z nich należy do zwartego kompleksu architektonicznego, na który składają się zamek i bazylika. Na udostępnionej do zwiedzania wieży zamkowej znajdują się kamienne figury lwów. Zwierzęta trzymają w łapach tarcze, na których wygrawerowane zostały ważne daty, na przykład rok 1891 to ten, w którym odnowiono wieżę.

184. Gostynin

Tomasz Bednarek odwiedza Gostynin – prastary gród mazowiecki, będącym przez wieki stolicą ziemi gostynińskiej. To urokliwe miasto leży na Pojezierzu Gostynińskim, gdzie znajduje się około 60 jezior, a ponad 50 proc. jego powierzchni stanowią lasy. Najstarsze odkryte tutaj ślady osadnicze pochodzą z przełomu VI i VII wieku. Pierwszy gród utworzono na północny zachód od obecnego rynku. Dynamiczny rozwój grodziska datuje się na czasy panowania Konrada I Mazowieckiego w XII wieku. Jego prawnuk – książę Siemowit III, wymieniany jest zaś w XIV wieku jako fundator zamku w Gostyninie. Wzniesiono go na sztucznie podwyższonym wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Skrwy, pomiędzy rozlewiskami. Z oryginalnej budowli pozostał fragment gotyckich murów, piwnica oraz wieża. Całość wzgórza zamkowego została wpisana do rejestru zabytków w 1962 roku jako kaplica i baszta zamkowa wraz z terenem wzgórza oraz fragmentami fundamentów murów obronnych.

185. Brodnica

Tym razem odwiedzamy Brodnicę – miasto z wyjątkowym, bo trójkątnym rynkiem. Z łatwością można odnaleźć w nim jedną z najwyższych wież gotyckich w Polsce. Wyjątkowe zabytki miejskie zachowały się w bezpośrednim sąsiedztwie ponad stu jezior. Istniał tu zbudowany przez Krzyżaków zamek, z którego ocalała tylko ośmioboczna, 50-metrowa wieża – to dziś najwyższa gotycka wieża na wschód od Wisły. Oprócz niej można zwiedzać piwnice zamkowe, które dla Krzyżaków były pomieszczeniami gospodarczymi. W Brodnicy zachował się średniowieczny układ zabudowy miasta. Z jednej strony ogranicza go rzeka, a z drugiej ulica przebiegająca wzdłuż dawnej fosy, okalającej niegdyś miejskie mury. Pozostałości XIV-wiecznych murów obronnych wpisane są do rejestru zabytków.





DANE TECHNICZNE

Przykładowy E001:

Format plików: *.ts

Wideo: 640 x 360; 16:9; 1000 kbps; h264; 50 fps
Audio: aac; 100 kbps; 44100 Hz; kanały: 2

S: VOD/TVP

Lista plików

Trackery

  • http://tracker.torrentyorg.pl/announce
  • udp://9.rarbg.me:2710/announce
  • udp://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • udp://inferno.demonoid.pw:3399/announce
  • udp://tracker.coppersurfer.tk:80/announce
  • udp://tracker.coppersurfer.tk:6969/announce
  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • http://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • udp://shadowshq.yi.org:6969/announce
  • udp://shadowshq.eddie4.nl:6969/announce
  • udp://tracker.eddie4.nl:6969/announce
  • udp://tracker.leechers-paradise.org:6969/announce
  • udp://9.rarbg.to:2710/announce
  • http://tracker.electro-torrent.pl/announce
  • udp://9.rarbg.me:2780/announce
  • udp://9.rarbg.com:2710/announce
  • http://tracker.trackerfix.com:80/announce
  • udp://p4p.arenabg.ch:1337/announce
  • udp://p4p.arenabg.com:1337/announce
  • http://p4p.arenabg.com:1337/announce
  • http://tracker.vanitycore.co:6969/announce
  • http://tracker.tfile.me/announce
  • http://mail2.zelenaya.net:80/announce
  • http://tracker1.itzmx.com:8080/announce
  • http://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
    Copyright © 2024 Ex-torrenty.org