Ex-torrenty.org
Muzyka / Jazz
JACEK KOCHAN, DOMINIK WANIA, BARTEK PRUCNAL - AJEE (2018) [WMA] [FALLEN ANGEL]


Dodał: xdktkmhc
Data dodania:
2021-06-06 12:04:12
Rozmiar: 372.14 MB
Ostat. aktualizacja:
2021-06-06 17:06:13
Seedów: 6
Peerów: 0


Komentarze: 0

...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...


Jacek Kochan jest perkusistą i kompozytorem cenionym zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na koncie ma współpracę z czołówką nowoczesnego jazzu ? wśród jego muzycznych towarzyszy można znaleźć nazwiska takie jak: John Abercrombie, Greg Osby, Cuong Vu, Eivind Aarset, Lars Danielsson, Adam Pierończyk i wielu innych znakomitych muzyków.

Na swoim najnowszym albumie zatytułowanym Ajee artysta postawił na współpracę z najbardziej obiecującymi młodymi polskimi jazzmanami ? saksofonistą Bartkiem Prucnalem i grającym na analogowych syntezatorach pianistą Dominikiem Wanią. Podstawowy skład uzupełnia grono zaproszonych gości. Muzyczny horyzont na albumie Ajee został zakreślony pomiędzy nowoczesnym jazzem i fusion, ciepłymi brzmieniami retro, groovem i hip-hopem. Płyta dla poszukiwaczy dźwiękowych przygód.

Audio-Cave

„Jak w takim razie OPISać twoją muzykę (…)? Nazywaj, jak chcesz (…) ja lubię zaskoczenie – nieprzewidywalność”. Ten fragment rozmowy Jacka Kochana z Basią Gagnon (JazzPRESS z czerwca 2017) oddaje specyfikę twórczości cenionego perkusisty. Nie trzeba daleko cofać się w jego dyskografii, by odnaleźć dwie następujące po sobie płyty o całkiem innym charakterze. Zestawiając choćby wydaną w ubiegłym roku Parentes z najnowszą Ajee, można zauważyć, że artysta potwierdza bezkompromisowość swoich niecodziennych pomysłów.

Mimo że trudno doszukać się cech bezpośrednio łączących te projekty, to zdają się one wywodzić z podobnej koncepcji. W każdym przypadku trzonem jest mały zespół (tym razem trio), którego brzmienie rozwijają zaproszeni goście. Na Parentes była to pokaźna grupa instrumentalistów, tu zaś mamy do czynienia z pięciorgiem wokalistów. Jeden z nich – Sari Dajani – jest jedynym, poza liderem, muzykiem, który wziął udział w nagraniu obu wydawnictw.

Przeglądając charakterystykę personaliów, można odnieść wrażenie, że Ajee jest albumem wokalnym – przy większości nazwisk widnieje adnotacja o takim właśnie instrumentarium. Faktycznie, trudno pominąć obecność tej warstwy w wykonaniach niektórych utworów, nie jest ona jednak najistotniejszym elementem wpływającym na kształt całości. Najważniejsi dla brzmienia są bowiem stojący u boku Kochana (kompozycje, perkusja, syntezator basowy, elektronika, wokal) – Dominik Wania (kompozycje, instrumenty klawiszowe) i Bartek Prucnal (saksofony altowy, sopranowy, barytonowy, tenorowy oraz wokal). To oni decydują o istocie projektu – dźwiękowej przygodzie w rytmie fusion.

Zaskakująco dobrze w tej estetyce odnajduje się Wania. Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy pianista prezentuje olbrzymie możliwości w grze na instrumentach elektronicznych, ostatnio jednak największe laury święcił, siadając za klasycznym fortepianem. To dobry dowód na to, że nie warto szufladkować tak utalentowanych artystów. Do świetnie współpracującej od lat dwójki dołączył młody saksofonista, lider formacji NSI Quartet – Bartek Prucnal. Jego solówki stanowią prawdziwą ozdobę albumu, niosąc momentami zaskakująco intensywny ładunek energetyczny.

Jacek Kochan mówił kiedyś, że od dziecka interesowała go „krzywa sztuka”. To intrygujące sformułowanie dobrze podsumowuje OPISywany album. Można odnieść wrażenie, że poszczególne elementy pojawiły się tu przypadkowo – oderwana od kontekstu okładka z pięknym jaguarem e-type, niecodzienny skład zespołu, zagadkowe nazewnictwo, czy w końcu sama muzyka. Wszystko jednak zaskakująco do siebie pasuje i przekłada się na kolejną, w pełni autorską, pozycję w bogatym dorobku perkusisty.

Jakub Krukowski

Jacek Kochan jest muzykiem wszechstronnym o wielu zainteresowaniach. Realizuje się z równym powodzeniem w jazzie bliskim głównego nurtu, odważnie wkracza w rejony free improvu, ale także penetruje ziemię niczyją na styku jazzowej improwizacji i bogatej palety elektronicznych brzmień. Ten ostatni nurt swojej twórczości określa jako AJEE (Acoustic Jazz in Electronic Environment). Można do niego zakwalifikować takie albumy jak m.in. „Double Life Of A Chair” (2002 r.), „New Expensive Head” (2003), „One Eyed Horse” (2005), czy „Yearning” (2006). Oczywiście ta idea jest ogólna, często wszystkie nurty twórczości Kochana przenikają się ze sobą tworząc oryginalną i charakterystyczną dla tego muzyka całość.

Najnowszy album wydaje się być jednak najbardziej podporządkowany definicji AJEE. Znakomity pianista Dominik Wania gra tu prawie wyłącznie na instrumentach elektronicznych, tylko od czasu do czasu dodając dźwięki fortepianu i Rhodesa. Czasem jego gra może się kojarzyć z elektronicznymi projektami Herbie’ego Hancocka czy George’a Duke’a, a także bardziej współczesnymi eksperymentami Roberta Glaspera. Saksofonista Bartek Prucnal ubarwia tę muzykę interesującymi i zawsze świetnie osadzonymi w rytmie partiami całej rodziny saksofonów. Właśnie – rytm jest tu kategorią nadrzędną. Nie tylko dlatego, że liderem jest perkusista. Na płycie dominuje groove, który organizuje muzykę. Pozostałe aspekty muzyczne pełnią rolę służebną. Dzięki temu wszystko tu nieustannie pulsuje, „Ajee” to rytmiczna orgia, która jest w stanie poruszyć nawet nieboszczyka. Rodowód tych rytmów sięga funku, Fusion, M-Base, a przede wszystkim – hip-hopu.

Oprócz podstawowego tria mamy tu też grupę zaproszonych wokalistów i – a jakże! – rapera. Ich partie też są idealnie wpisane w rytmiczną koncepcję całości. Na tym albumie Jacek Kochan odważnie wkracza na płodne dziś poletko fuzji hip-hopu z jazzem, nie rezygnując jednocześnie z wypracowanego przez lata własnego stylu.

Marek Romański


1. Slow Divers
2. What Can I Say
3. Insouciant Stride
4. Faast
5. Reason To Breathe
6. Kanon
7. Drop
8. Chinese Boomerang
9. With Pork Chops In The Rain
10. Le Petite Schmetterling
11. Less
12. Central Station
13. Next Time (bonus track)


Jacek Kochan - drums, percussion, synths, bass synths, nics, vocal, shouts, whistles
Dominik Wania - synths, bass synths, piano, rhodes, shouts, naps beetween takes
Bartek Prucnal - alto, soprano, barithone, tenor saxes, vocal, shouts, whistles

Gościnnie:
Christopher Mancini - rap
Daniela Spalletta - harmony vocals
Anthony Alexander - harmony vocals
Patricia Ciska - vocal
Kathleen Dyson - verbal encouragement

https://www.youtube.com/watch?v=jDmbaueSsLs

NIE ZACHOWUJ SIĘ JAK PRAWDZIWY POLSKI KMIOT... POBIERAJĄC UDOSTĘPNIAJ... UDOSTĘPNIAJ TAKŻE PO POBRANIU!

INITIAL SEEDING. SEED 14:30-22:00.
POLECAM!!!

START JAK BĘDĄ CHĘTNI... 100% Antifascist

Lista plików

Trackery

  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • udp://tracker.openbittorrent.com:80/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
    Copyright © 2024 Ex-torrenty.org