Ex-torrenty.org
TV / Dokumentalny
Zakochaj się w Polsce [E061-070] (2016-2021) [720p] [HDTV] [x264-EAP] [Serial polski]


Dodał: edgar
Data dodania:
2021-10-12 15:36:41
Rozmiar: 8.78 GB
Ostat. aktualizacja:
2022-01-29 18:20:47
Seedów: 0
Peerów: 0


Komentarze: 0

[Edycja kolekcjonerska EAP]






INFO

> TYTUŁ: Zakochaj się w Polsce
> GATUNEK: Magazyn, Dokumentalny, Historyczny, Podróżniczy, Turystyczny, EAP
> PRODUKCJA: Polska
> ROK PRODUKCJI: 2016-2021
> ILOŚĆ ODCINKÓW: 220 (na 7.10.2021)
> CZAS ODCINKA: ok. 20 min.









OPIS

> Zobacz swoją wioskę z innej perspektywy.

> Cudze chwalicie, swego nie znacie! Polska to piękny kraj, który zachwyca piaszczystymi plażami Bałtyku, ośnieżonymi szczytami Tatr, czy błękitnymi taflami mazurskich jezior. Pokazujemy to, co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju - zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi. Prowadzący Tomasz Bednarek jest wszędobylski i ogromnie ciekawski. W każdym odcinku wybiera się w inny zakątek Polski, odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało i zdobywa nowe umiejętności: uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze z sarmatami. (vod.tvp.pl)

> - Głównym celem jest pokazywanie i przybliżanie widzom Polski nieoczywistej. Staramy się nie pokazywać miejsc znanych z pierwszych stron przewodników, ale to co jest równie wartościowe, a wiele osób o tym nie wie, bo nie ma się skąd dowiedzieć. Nasz program jest misyjny i edukacyjny. Realizowany jest nowocześnie, przy użyciu wielu kamer i drona. Żeby nie było nudno, a było dynamicznie, w programie pojawiają się różni goście - powiedział Paweł Wiernik, dyrektor zarządzający w Wiernik PRO, producent programu.







Spis odcinków w paczce:
=======

61. Opinogóra

Tomasz Bednarek odwiedza Opinogórę. Historia tej miejscowości splotła się z losami rodu Krasińskich, jednego z najpotężniejszych na Mazowszu. Jego przedstawiciel Zygmunt Krasiński zapisał się na kartach polskiej literatury jako wybitny twórca epoki romantyzmu. Pamięć po tej epoce jest tu pielęgnowana do dziś.

62. Bydgoszcz

Kolejnym przystankiem na trasie podróży Tomasza Bednarka będzie Bydgoszcz. Przez ostatnie dekady to miasto wypracowało swój unikalny charakter. Z dawnego ośrodka żeglugi śródlądowej ewoluowało do ważnego ośrodka kultury i sportu, nie zapominając przy tym o swoich wodnych tradycjach. Wisząca ponad Brdą rzeźba „Przechodzący przez rzekę” autorstwa Jerzego Kędziory idealnie oddaje naturę Bydgoszczy - kto chce ją zwiedzić musi liczyć się z ciągłym przekraczaniem wody. Miasto porównywane jest z Wenecją i Amsterdamem. Jednym z najbardziej urokliwych miejskich zakątków jest Bydgoska Wenecja - pierzeja XIX i XX-wiecznych kamienic, leżących na wodzie. Budynki, w których wówczas mieściły się fabryki i warsztaty rzemieślników, wzniesiono na palach wbitych w dno rzeki. Dziś od lustra wody oddziela je malowniczy bulwar, a z Wyspą Młyńską łączy kładka, miejsce uwielbiane zwłaszcza przez zakochanych. Bydgoszcz to miasto genialnego matematyka i kryptologa - Mariana Rejewskiego. W 1932 roku wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Nie doszłoby do tego, gdyby nie twierdzenie o iloczynie permutacji sformułowane w trakcie prac przez Rejewskiego. Dziś określane jest ono mianem „twierdzenia, które wygrało II wojnę światową”.

63. Czersk i Góra Kalwaria

Na trasie kolejnej wyprawy Tomasza Bednarka znajdą się dwie miejscowości. Pierwsza to Czersk. Ta dawna siedziba książąt mazowieckich jest niepozorna i skromna, ale to jedna z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Najwcześniejsza wzmianka o Czersku pochodzi z 1142 roku. Dziś znany jest głównie z ruin średniowiecznego Zamku Książąt Mazowieckich. Wieś i zamek położone są na wiślanej skarpie, ale Wisły stąd nie widać. Niegdyś jednak tuż pod murami zamku znajdowała się jedna z jej odnóg. Dosłownie kilka kilometrów od Czerska, na drodze do Warszawy, położona jest Góra Kalwaria. Jako miasto funkcjonuje dopiero od XVII wieku, jednak wieś rycerska Góra istniała tu już czterysta lat wcześniej i choć była bardzo długo w cieniu Czerska, doczekała się wielkości i sławy.

64. Kluczbork

Kolejna podróż Tomasza Bednarka wiedzie do Kluczborka. To miasto dosłownie miodem płynące. Zostało założone w XIII wieku przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. To tutaj narodziło się nowoczesne pszczelarstwo – a to za sprawą ks. Jan Dzierżona, uznanego badacza życia pszczół nazywanego „Kopernikiem od uli”. Kluczbork otaczały niegdyś gęste lasy iglaste – mówi o tym sama nazwa miasta, która najpewniej powstała z połączenia słów: klucz oraz bór. Współczesnym symbolem tych ziem jest złocisty miód – jeden z największych darów natury. Tutejszy rarytas - pyszny miód wytwarzany ze spadzi iglastej -.przez wieki sprzedawano na placu targowym, czyli tutejszym rynku. Jak przystało na historyczne miasto – w jego centrum wznosi się majestatyczny ratusz. W Kluczborku nie brakuje innych zabytkowych budowli, dlatego warto tu przyjechać. Herb z wizerunkiem murów obronnych z szeroko rozwartą złotą bramą można traktować jako zaproszenie do odwiedzenia miasta. W Kluczborku łatwo się zakochać, bo to miasto dzięki pysznym miodom trafia przez żołądek wprost do serca!

65. Przemyśl

Przemyśl to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Przemyśl niczym Rzym, rozciąga się na siedmiu wzgórzach i doliczono się w nim aż tysiąca zabytków. Podobno w nazwie miasta ukryte jest imię jego założyciela. Według Jana Długosza był nim książę Przemysław. Legenda mówi, że książę ruszył na polowanie i w miejscu, gdzie upolował niedźwiedzicę, postanowił założyć osadę. Pamiątką po tym zdarzeniu jest niedźwiedź umieszczony w herbie Przemyśla.

66. Golub-Dobrzyń

Golub-Dobrzyń to miasto usytuowane w malowniczym zakolu Drwęcy powstało w wyniku połączenia dwóch niezależnych organizmów miejskich – Golubia i Dobrzynia. Jego serce bije w historycznym centrum, którego zwartą, zabytkową zabudowę okalają pozostałości XIV-wiecznych murów obronnych. Dominującym elementem golubskiego krajobrazu jest górujący ponad miasteczkiem gotycko-renesansowy zamek. Inicjatorem jego budowy był komtur krzyżacki Konrad von Sack. W XVII wieku, za czasów rządów Anny Wazówny, starościny Golubia, surowa gotycka warownia zyskała cechy renesansowe. Na zamku pojawiły się liczne elementy dekoracyjne, a mury zwieńczyła ozdobna attyka. Dziś tętni tu życie kulturalne i rozrywkowe Golubia-Dobrzynia.

67. Ciechanów

Ciechanów położony jest na północnym Mazowszu w dolinie rzeki Łydyni, zaledwie 100 km od stolicy. Losy tego średniowiecznego miasta na 300 lat splotły się z losami władających Mazowszem książąt. Pamiątką po tych dawnych dziejach jest monumentalna gotycka warownia wzniesiona przez jednego z nich ponad sześć wieków temu. Dzisiejsze serce miasta nadal bije w Zamku Książąt Mazowieckich położonym w malowniczym rzecznym zakolu niemal w centrum miasta. Trudno uwierzyć, że ta imponująca twierdza, przez długie lata pozostawała jedynie malowniczą ruiną i natchnieniem dla poetów i pisarzy, takich jak bywający tu Zygmunt Krasiński czy Henryk Sienkiewicz. Zrewitalizowany zamek odzyskał dawny blask, stając się dumą współczesnego Ciechanowa i symbolem Księstwa Mazowieckiego, w czasach którego powstał.

68. Grudziądz

W Polsce tylko kilka miast ma rozpoznawalną na pierwszy rzut oka panoramę. Jednym z nich jest Grudziądz i jego gotyckie spichlerze, majestatycznie górujące nad wiślanym brzegiem. W listopadzie 2017 roku wpisano je na listę Pomników Historii. Grudziądz nazywany jest „miastem garnizonowym”, bo z racji strategicznego położenia od wieków był związany z wojskiem. I nie chodzi tylko o średniowieczny zamek, ale też pobliską XIX-wieczną cytadelę i forty. W dwudziestoleciu międzywojennym szkolono tu kawalerzystów, dlatego do dziś w mieście kultywuje się ułańskie tradycje. Pod Grudziądzem znajdują się również pokłady wód geotermalnych, bogatych w różne mikroelementy. 45 minut inhalacji solanką równa się dniu spędzonemu nad morzem.

69. Jarosław

Jarosław to jedno z najbogatszych miast Rzeczypospolitej przełomu XVI i XVII wieku. Położone na dawnym europejskim szlaku handlowym, było jednym z najważniejszych targowisk ówczesnej Polski. Ślady tych bogatych tradycji kupieckich widoczne są w architekturze do dziś, a współczesne życie kulturalne miasta czerpie inspiracje z wiekowej tradycji. Na jarosławskim rynku uwagę zwraca ratusz. Wybudowany w XVII wieku przechodził różne koleje losu. Elementem, na który warto zwrócić uwagę jest zegar na ratuszowej wieży, który wybija godziny od 1896 roku. Z uwagi na kilkutygodniowe jarmarki podczas letnich miesięcy i tony produktów w mieście, pod kamienicami budowano magazyny. Wraz z rozwojem miasta i popularyzacją jarmarków, powstawało ich coraz więcej, aż stworzyły podziemną sieć korytarzy, dziś udostępnionych do zwiedzania. Jarosław można również polecić entuzjastom architektury sakralnej.

70. Strzegom

O tym dolnośląskim mieście śmiało można powiedzieć, że wygrało los na loterii. Rozwinęło się przed blisko 800 laty na jednym z najbogatszych w granit obszarów w Europie. Dziś Strzegom to granitowe serce Polski – tutejszy, twardy kamień posłużył m.in. do budowy warszawskiej Kolumny Zygmunta, Trybunału Sprawiedliwości w Hadze czy pomnika Ernesta Malinowskiego w Peru. Jednocześnie Strzegom to miasto cennych zabytków, spośród których na szczególną uwagę zasługuje monumentalna Bazylika Mniejsza pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła – kilka lat temu uznana za Pomnik Historii.






DANE TECHNICZNE

Przykładowy E001:

Format plików: *.ts

> WIDEO: h264; 1280 x 720; 16:9; 5420 kbps; 50 fps
> AUDIO: aac; 100 kbps; 44 kHz; kanały: 2

Lista plików

Trackery

  • http://explodie.org:6969/announce
  • udp://p4p.arenabg.com:1337/announce
  • udp://tracker.torrent.eu.org:451/announce
  • udp://tracker.tiny-vps.com:6969/announce
  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • udp://tracker.openbittorrent.com:80/announce
  • udp://tracker.internetwarriors.net:1337/announce
  • udp://tracker.dler.org:6969/announce
  • udp://retracker.netbynet.ru:2710/announce
  • udp://retracker.lanta-net.ru:2710/announce
  • udp://opentor.org:2710/announce
  • udp://9.rarbg.me:2980/announce
  • udp://open.stealth.si:80/announce
  • udp://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • udp://inferno.demonoid.is:3391/announce
  • udp://fasttracker.foreverpirates.co:6969/announce
  • udp://explodie.org:6969/announce
  • udp://exodus.desync.com:6969/announce
  • udp://eddie4.nl:6969/announce
  • udp://9.rarbg.me:2780/announce
  • udp://tracker.uw0.xyz:6969/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
    Copyright © 2024 Ex-torrenty.org