Ex-torrenty.org
TV / Dokumentalny
Zakochaj się w Polsce [E071-080] (2016-2021) [720p] [HDTV] [x264-EAP] [Serial polski]


Dodał: edgar
Data dodania:
2021-10-13 13:52:38
Rozmiar: 8.02 GB
Ostat. aktualizacja:
2021-10-15 11:59:41
Seedów: 9
Peerów: 125


Komentarze: 1

[Edycja kolekcjonerska EAP]






INFO

> TYTUŁ: Zakochaj się w Polsce
> GATUNEK: Magazyn, Dokumentalny, Historyczny, Podróżniczy, Turystyczny, EAP
> PRODUKCJA: Polska
> ROK PRODUKCJI: 2016-2021
> ILOŚĆ ODCINKÓW: 220 (na 7.10.2021)
> CZAS ODCINKA: ok. 20 min.









OPIS

> Zobacz swoją wioskę z innej perspektywy.

> Cudze chwalicie, swego nie znacie! Polska to piękny kraj, który zachwyca piaszczystymi plażami Bałtyku, ośnieżonymi szczytami Tatr, czy błękitnymi taflami mazurskich jezior. Pokazujemy to, co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju - zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi. Prowadzący Tomasz Bednarek jest wszędobylski i ogromnie ciekawski. W każdym odcinku wybiera się w inny zakątek Polski, odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało i zdobywa nowe umiejętności: uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze z sarmatami. (vod.tvp.pl)

> - Głównym celem jest pokazywanie i przybliżanie widzom Polski nieoczywistej. Staramy się nie pokazywać miejsc znanych z pierwszych stron przewodników, ale to co jest równie wartościowe, a wiele osób o tym nie wie, bo nie ma się skąd dowiedzieć. Nasz program jest misyjny i edukacyjny. Realizowany jest nowocześnie, przy użyciu wielu kamer i drona. Żeby nie było nudno, a było dynamicznie, w programie pojawiają się różni goście - powiedział Paweł Wiernik, dyrektor zarządzający w Wiernik PRO, producent programu.







Spis odcinków w paczce:
=======

71. Bochnia

Bochnia – jedno z najstarszych miast Małopolski – swój rozwój zawdzięcza odkryciu złóż soli kamiennej. Dobre zarządzanie przez władców Polski zasobami tego cennego minerału doprowadziło do rozwoju gospodarczego całego regionu. „Białe złoto” – bo tak określana była sól kamienna – wydobywano tu przez stulecia, aż do lat 90-tych XX wieku. Tomasz Bednarek zjedzie kilkaset metrów w dół, aby dowiedzieć się, jak wyglądała praca w tutejszej kopalni soli, której początki sięgają 1248 roku.

72. Białystok

Tomasz Bednarek odwiedza Białystok – stolicę Podlasia, w której zachowało się wiele pamiątek po dawnej wielokulturowej Rzeczypospolitej. Przez stulecia żyli tu obok siebie przedstawiciele różnych nacji i religii – do dziś w mieście zachowały się ślady społeczności żydowskiej oraz tatarskiej. To właśnie tu zrodziła się idea wspólnego dla różnych narodów języka – esperanto, którego twórcą był Ludwik Zamenhof. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od monumentalnej Wielkiej Bramy, przypominającej Łuk Triumfalny. Prowadzi ona do Pałacu Branickich. Ta pełna przepychu rodowa siedziba nazywana była niegdyś Wersalem Podlasia. Dziś to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej w Polsce, słynąca też z przepięknych barokowych ogrodów. W Białymstoku zachwycają również zabytkowe świątynie oraz architektura współczesna. Jednym z jej przykładów jest gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej – jeden z najbardziej niezwykłych budynków w mieście. Można go podziwiać nie tylko z perspektywy ulicy, ale również spacerując po dachu, który porasta bajkowy ogród. Walorem miasta jest również piękna przyroda – to m.in. dwa rezerwaty, które wraz z parkami, skwerami i lasami tworzą specyficzny mikroklimat. Nic dziwnego, że Białystok znalazł się w Sieci Zdrowych Miast powołanej przez Światową Organizację Zdrowia.

73. Gdański Teatr Szekspirowski

Tomasz Bednarek odwiedza Gdański Teatr Szekspirowski, w którym można zobaczyć przedstawienia teatralne w otoczeniu jakby wprost przeniesionym z czasów Szekspira. Jako jedyny teatr na świecie ma otwierany dach. Jego budynek to mistrzowskie połączenie historii i nowoczesności. W roku 2016 okrzyknięto go najlepszym budynkiem teatralnym na świecie w międzynarodowym konkursie The Architizer A+Awards organizowanym przez prestiżowy portal architektoniczny.

74. Łowicz

Łowicz to miasto, którego symbolem są pasiaste stroje. Region słynie również z najpiękniejszych w kraju wycinanek. Historię i tradycje regionalne najlepiej poznać w muzeum, które działa w dawnym seminarium Księży Misjonarzy. Położony przy rynku gmach zbudowano według projektu królewskiego architekta Tylmana z Gameren. Łowicz eksponuje folklor na każdym kroku. Łowickie pasy można zauważyć na karoseriach miejskich autobusów, a wycinanki są wmurowane w posadzkę Starego Rynku. Na placu stworzono, wzorowaną na Hollywood, Aleję Gwiazd. Honoruje się tu ludzi i zespoły za wybitne zasługi dla promocji kultury ludowej.

75. Lipnica Murowana

Lipnica Murowana – wieś w powiecie bocheńskim, oddalona jest niecałe 60 kilometrów od Krakowa. Leży w dolinie rzeczki Uszwicy. To tutaj znajduje się cmentarny kościół św. Leonarda, który w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzamy Izbę Regionalną, kościół św. Andrzeja oraz gospodę, w której przygotowywana jest lipnicka lipina - produkt regionalny o właściwościach leczniczych. Lipnica to niegdyś tętniące handlowym życiem królewskie miasto, a dziś cicha miejscowość, o wciąż widocznym średniowiecznym rodowodzie, cel podróży pasjonatów historii oraz pielgrzymów podążających śladami świętych.

76. Chojnice

Chojnice nazwane przez Jana Długosza „kluczem i bramą Pomorza” szczycą się imponującą historią oraz wyjątkowym położeniem pozwalającym cieszyć się przyrodniczym bogactwem pobliskich Borów Tucholskich. W XIV wieku dostępu do pierścienia murów miejskich broniła fosa oraz trzy bramy z mostami zwodzonymi. Do dziś w dobrym stanie przetrwały fragmenty fortyfikacji z basztami i pięciokondygnacyjną bramą wjazdową prowadzącą do Starego Miasta.

77. Klasztory Krakowa

Kraków ma drugie, bardziej tajemnicze i kontemplacyjne oblicze. Gwarne ulice sąsiadują z zacisznymi ogrodami i zabytkowymi krużgankami. Za wysokimi murami od setek lat toczy się swoim rytmem życie wyznaczone przez reguły zakonów. Wielu mnichów przekracza mury zgromadzeń zwykle raz, oddając całe swe życie bożej posłudze. Turyści mogą przekraczać je wiele razy. Na pewno warto, bo czas płynie tu wolniej, dzięki temu łatwiej tam o refleksję nad życiem i światem. Tomasz Bednarek przekroczy bramy pięciu krakowskich klasztorów. Pierwszym będzie najstarszy klasztor Ojców Dominikanów w Polsce...

78. Złotów

Pięć jezior, kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych i 100-hektarowy park leśny w granicach jednego miasta. Tomasz Bednarek odwiedza Złotów określany mianem „wielkopolskich zdrojów”. To miasto jezior i zieleni, z pięknym Jeziorem Miejskim oraz czterokilometrową promenadą pieszo-rowerową prowadzącą wzdłuż jego brzegów. Miasto położone jest w historycznym regionie Krajny. Śladami jego historii i przyrodniczych atrakcji prowadzą szlaki miejskie - herbowy oraz złotowskiego jelenia. Najstarsza część Złotowa, skupiona jest wokół placu Kościuszki, a najcenniejszy zabytek w mieście i perełka architektury sakralnej to osiemnastowieczna fara. Mimo upływu czasu i burzliwych dziejów Złotowa, okazały, barokowy kościół zachował swój blask oraz dawny wystrój wnętrz. Złotowski herb z jeleniem kroczącym pomiędzy drzewami to symbol miasta, w którym pierwsze skrzypce gra przyroda i wkomponowana w nią sportowa infrastruktura.

79. Niemodlin

Niemodlin – miasteczko na Opolszczyźnie wyrosłe u podnóża niezwykłego zamku. Niedawno okrzyknięto go najpiękniejszą twierdzą w Polsce. 700-letni Zamek Książęcy wielokrotnie burzony, zdobywany i odbudowywany, szczęśliwie przetrwał w swym renesansowym kształcie. Od trzech lat znów jest udostępniony turystom. Niemodlin ma również jeden z najdłuższych w Polsce rynków. Spacer z jednego końca na drugi stanowi dystans prawie 400 metrów.

80. Biecz

Biecz - królewskie miasto, zwane „Małym Krakowem” położone jest na Pogórzu Karpackim, wśród lesistych wzgórz, w malowniczej dolinie krętej rzeki Ropy. Niegdyś znajdowały się tu aż trzy zamki, w których wielokrotnie przebywali królowie, m.in. Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga oraz Władysław Jagiełło. Na początku XIV wieku Władysław Łokietek właśnie stąd rządził krajem i zbierał siły wojskowe do zjednoczenia państwa. Miasto posiadało „prawo miecza”, czyli prawo do skazywania i wykonywania wyroków. W areszcie pod wieżą ratusza urzędował jeden z najważniejszych rzemieślników w mieście – kat. Biecz prawa miejskie otrzymał w 1257 roku, ale już w X wieku funkcjonowała tu drewniana osada. Korzystne położenie i liczne przywileje doprowadziły do rozwoju miasta, które szybko zaczęło pełnić funkcję ośrodka administracyjnego i sądowniczego. Drewniane budowle zastąpiono murowanymi, całość obwarowano i udostępniono przestrzeń kupcom podążającym szlakami handlowymi m.in. na Węgry. Układ urbanistyczny miasta pochodzi ze średniowiecza i nie zmienił się do dziś. Biecz został zbudowany na planie elipsy, ze względu na ukształtowanie wzgórza, na którym się znajdował. Rynek umiejscowiono dokładnie w połowie miasta. Odchodzące z jego narożników cztery główne arterie komunikacyjne połączono okrężnymi uliczkami wzdłuż murów miejskich. Będąc w Bieczu warto też odwiedzić oddalony od miasta zaledwie o 5 kilometrów kościół w Binarowej. Jest to jeden z najstarszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce. Świątynia w 2003 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.






DANE TECHNICZNE

Przykładowy E001:

Format plików: *.ts

> WIDEO: h264; 1280 x 720; 16:9; 5420 kbps; 50 fps
> AUDIO: aac; 100 kbps; 44 kHz; kanały: 2

Lista plików

Trackery

  • udp://opentor.org:2710/announce
  • udp://tracker.internetwarriors.net:1337/announce
  • udp://inferno.demonoid.is:3391/announce
  • udp://p4p.arenabg.com:1337/announce
  • udp://retracker.netbynet.ru:2710/announce
  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • udp://open.stealth.si:80/announce
  • udp://9.rarbg.me:2780/announce
  • udp://9.rarbg.me:2980/announce
  • udp://tracker.openbittorrent.com:80/announce
  • udp://tracker.torrent.eu.org:451/announce
  • udp://exodus.desync.com:6969/announce
  • udp://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • udp://tracker.tiny-vps.com:6969/announce
  • http://explodie.org:6969/announce
  • udp://tracker.dler.org:6969/announce
  • udp://retracker.lanta-net.ru:2710/announce
  • udp://fasttracker.foreverpirates.co:6969/announce
  • udp://explodie.org:6969/announce
  • udp://eddie4.nl:6969/announce
  • udp://tracker.uw0.xyz:6969/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
    Copyright © 2024 Ex-torrenty.org