Ex-torrenty.org
Muzyka / Metal
KŁY - WYRZYNY (2020) [WMA] [FALLEN ANGEL]


Dodał: xdktkmhc
Data dodania:
2022-01-12 22:15:13
Rozmiar: 313.54 MB
Ostat. aktualizacja:
2022-01-12 22:15:10
Seedów: 20
Peerów: 0


Komentarze: 0

...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...


'Wyrzyny' są albumem zdecydowanie przeznaczonym do samotnej kontemplacji, wymagającej sporego zaangażowania intelektualnego ze strony słuchającego. Materiał i kompozycje są bardzo dobre, a całość jest zrealizowana na bardzo wysokim poziomie.
Fani, którzy docenili Kły za 'Szczerzenie' i oczekiwali czegoś podobnego, mogą być trochę rozczarowani, choć uważam, że tak naprawdę warto sięgnąć po ten album i samemu wyciągnąć wnioski na jego temat.
Mnie „Wyrzyny” wciągnęły jak narkotyk i dały ogromną satysfakcję podczas słuchania. (Trochę prywaty...)


Gdyby spytać biologa o świat grzybów, odpowiedziałby, że to organizmy dziwne i nieoczywiste. Nienależące ani do środowiska roślin, ani zwierząt, posiadające własny system egzystencji, reprodukcji i odżywiania.

Podobnie dziwna i nieoczywista jest muzyka zawarta na nowym albumie zespołu Kły, który w swoich rozważaniach na temat fungów połączył inspiracje sięgające Arystotelesa, H.P. Lovecrafta, Mirona Białoszewskiego, japońskich horrorów, czy polskiego kina lat 80-tych.

Zawiedzeni mogą być ci, którzy oczekiwali po Wyrzynach bezpośredniej kontynuacji Szczerzenia. Mimo że proces nagrania obu albumów następował w zasadzie bezpośrednio po sobie, Kły eksplorują na ostatniej płycie zgoła inne rejony muzyczne.

Dużo na Wyrzynach atmo-blacku, sięgającego miejscami po post rockowe, shoegaze’owe i eksperymentalne melodie. Nie wiem też na ile wpłynęła na zespół ponowna wizyta w nihilowym Czyśćcu, ale słuchając tego materiału, momentami mam przed oczami Furię – może nie w znaczeniu bezpośredniego kopiowania, a raczej próby nonszalanckiej zabawy podobnymi formami wyrazu.

Wspomniana nonszalancja objawia się wyraźnie w tekstach – wydaje się, że przy ich tworzeniu, grzyby zostały wykorzystane nie tylko jako temat przewodni. Poza poetyckimi zapożyczeniami (Burza (My rozgwiazdy), Nadwołkowyjskiej nocy liczba pojedyńcza, Krajobraz jako oko) Kły bawią się w swych tekstach niejednoznacznością, abstrakcją i urojeniami, czasem zwracając oczy w stronę ludzkiej psychiki i podświadomości, czasem ku niebu i odległym, niedostępnym rejonom kosmosu.

Choć obrany na nowym krążku kierunek nieco różni się od tego, czym zespól cechował się na debiucie, niektóre składowe muzyki Kłów pozostały niezmienne – mowa tu przede wszystkim o ciągotach w stronę awangardy i teatralność prezentowanej narracji (słychać to dobrze w Nadwołkowyjskiej nocy liczba pojedyncza, Gwiezdny wiatr i w zamykającym płytę Zakorzenieniu).

Wyrzyny to płyta niełatwa i wymagająca (dużo mniej przystępna i przebojowa od Szrzeczenia), potrafi jednak urzec i zaintrygować od pierwszego przesłuchania. Wciągając w swój świat nienachalnie, oferuje interesującą, emocjonalną i osobliwą podróż w nieznane.

Synu

Niezmiernie ucieszyłem się, że Kły wypuszczają kolejny materiał. „Szczerzenie” mi się bardzo podobało i uważam, że jest to jeden z ciekawszych przykładów na to, że dalej można ten black metal robić inaczej i nie jest to wtórne ani banalne. Bardzo byłem ciekawy, w jaką stronę pójdą teraz, co zrobią, jak pokombinują.

I „Wyrzyny” udzieliły mi takiej właśnie odpowiedzi. Na początek warto wspomnieć, że Kły skręciły mocniej w stronę black metalu. Poprzedniemu wydawnictwu bliżej było do takich projektów jak Wędrowcy~Tułacze~Zbiegi, natomiast w przypadku „Wyrzyny” bardziej przychodzą mi do głowy takie nazwy jak Licho czy Lux Occulta. Z tą Lux Occultą to takie luźne skojarzenie i nie jestem go chyba nawet w stanie jakoś racjonalnie uzasadnić. Nie mniej jednak takie skojarzenia mam. Nie mam zamiaru tego ukrywać: poprzednia płyta podobała mi się bardziej. Może to, dlatego że była bardziej „przebojowa”.

Tu mam wrażenie, że kawałki mniej wpadają w ucho. Jednak na pewno nie są mniej ciekawe. To jest trochę rozwinięcie idei z poprzedniej płyty. Mamy dużo bezpośrednich nawiązań do „Szczerzenie” na przykład w postaci tych wokali podbitych efektem głębokiego echa. Z numerów to wybrałbym jeden, który leży mi najbardziej i to zapewne dlatego, że jest mu najbliżej do poprzedniej płyty. Tym numerem jest „Trójząb”, a kolejnym nawiązaniem jest recytacja. Generalnie brakuje mi właśnie nacisku na te recytowane momenty i czyste wokale, bo to one były jednym z mocniejszych punków „Szczerzenia”.

Poza tym nie mam większych zastrzeżeń do „Wyrzyny”. Zakładam, że do płyty będę wracał regularnie i starał się zgłębiać jej nieodkryte jeszcze zakamarki.

Pathologist


1. Burza (My rozgwiazdy) 11:59
2. Nadwołkowyjskiej nocy liczba pojedyncza 7:19
3. Krajobraz jako oko 5:34
4. Trójząb 4:58
5. Gwiezdny wiatr 9:13
6. Zakorzenienie 9:38
W utworach "Burza (My rozgwiazdy)", "Nadwołkowyjskiej nocy liczba pojedyńcza" oraz "Krajobraz jako oko" wykorzystano (za zgodą uprawnionego) wiersze Mirona Białoszewskiego pt. "Burza", "Nadwołkowyjskiej nocy liczba pojedyńcza" i "Krajobraz jako oko" z tomu "Rachunek zachciankowy" (1959) oraz "My rozgwiazdy" z tomu "Obroty rzeczy" (1956).

W utworze "Gwiezdny wiatr" wykorzystano wiersz Howarda Phillipsa Lovecrafta pt. "Star Winds" z tomu "Fungi from Yuggoth" (1929-1930), tłumaczenie: Kły

Tekst do utworu "Zakorzenienie" zainspirowany został myślami Arystotelesa i Ruperta Sheldrake'a.

W utworze "Trójząb" (od 00:00 do 00:13) zacytowano fragment ścieżki dźwiękowej filmu pt. "Atak ludzi grzybów (Matango)" (1963), scenariusz Takeshi Kimura, Sakyo Komatsu, Shinichiro Hoshi, Masami Fukushima; reżyseria Ishirô Honda.

W utworze "Zakorzenienie" (od 01:49 do 01:54, od 03:10 do 03:54, od 05:19 do 06:06 oraz od 06:34 do 07:50) zacytowano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu pt. "Na srebrnym globie" (1988), scenariusz i reżyseria: Andrzej Żuławski, Wytwórnia: Zespół Filmowy "Pryzmat" oraz Studio Filmowe Kadr (wcześniej Zespół Filmowy Kadr).

https://www.youtube.com/watch?v=lDh3ERKj4Uo

INITIAL SEEDING. SEED 14:30-23:00.
POLECAM!!!

START WIECZOREM...

Lista plików

Trackery

  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • udp://tracker.zerobytes.xyz:1337/announce
  • udp://open.stealth.si:80/announce
  • udp://tracker.openbittorrent.com:1337/announce
  • udp://explodie.org:6969/announce
  • http://open.acgnxtracker.com:80/announce
  • http://tracker.electro-torrent.pl:80/announce
  • http://tracker.torrentyorg.pl/announce
  • http://public.popcorn-tracker.org:6969/announce
  • http://tracker.port443.xyz:6969/announce
  • udp://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce
  • udp://tracker.uw0.xyz:6969/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.
    Copyright © 2024 Ex-torrenty.org