Ex-torrenty.org
Muzyka / New Age
LISA GERRARD & JULES MAXWELL - BURN (2021) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]

Dodał: xdktkmhc
Data dodania:
2022-10-19 13:58:08
Rozmiar: 81.61 MB
Ostat. aktualizacja:
2025-08-24 12:48:59
Seedów: 0
Peerów: 0

...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...


Historia wydanego zaledwie kilka dni temu albumu Burn jest dosyć długa i sięga 2012 roku. Wtedy to, podczas światowej trasy Dead Can Dance, koncertowy klawiszowiec zespołu Jules Maxwell stworzył z Lisą Gerrard utwór zatytułowany Rising Of The Moon, wykonywany zresztą jako finał każdego występu. Trzy lata później Maxwell został poproszony o napisanie piosenek dla bułgarskiego chóru The Mystery of the Bulgarian Voices i zwrócił się do Lisy Gerrard z prośbą o współtworzenie tego materiału. Niebawem duet miał gotowe cztery utwory, które ostatecznie znalazły się na wydanym w 2018 roku albumie BooCheeMish (przypomnijmy, że artystka wystąpiła z The Mystery of the Bulgarian Voices 10 czerwca 2019 roku w warszawskiej Stodole). Ten projekt zbudował jednak fundamenty dla nowego wspólnego przedsięwzięcia – recenzowanego Burn. Ostatnim jego elementem było pojawienie się producenta Jamesa Chapmana, który choć nie został wymieniony na okładce płyty, miał ogromny wpływ na brzmienie całości. Album powstawał w warunkach „pandemicznych”, tak charakterystycznych dla dzisiejszych czasów: Gerrard nagrywała w Australii, Maxwell dodawał partie klawiszowe i perkusję we Francji, a Chapman dopracowywał brzmienie w Anglii.

To album niedługi, zawiera niewiele ponad pół godziny muzyki wpisanej w siedem unikalnych i wyjątkowych kompozycji. Zasadnicze pytanie, które z pewnością nurtuje wielbicieli talentu Lisy Gerrard, jest takie: jak się ma Burn do twórczości Dead Can Dance? Odpowiem tak: oczywiście, że licznych podobieństw, klimatu, nastroju, mroczności łączących to dzieło z muzyką DCD nie da się ukryć. Jest to zatem także według mnie album, po który powinien sięgnąć miłośnik brytyjsko-australijskiej legendy.

Już zresztą wokalny pOPIS Gerrard (znanej z trzyoktawowego głosu kontraltowego) w otwierającym album Heleali (The Sea Will Rise), w którym Australijka prezentuje wręcz operowe formy, już robi wrażenie. Do tego tradycyjnie śpiewa w wymyślonym przez siebie, rozwijanym od dzieciństwa języku. Znakomita jest kompozycja tytułowa [Noyalain (Burn)] wykorzystana do promocji albumu. Etniczna, nawiązująca do bułgarskiego folku, po wejściu intensywnego i wyrazistego rytmu zyskuje majestatyczne, wzniosłe klawiszowe tła o pięknej melodyce. To zdecydowanie jeden z najważniejszych utworów na Burn. Generalnie na płycie Gerrard i Maxwell proponują połączenie muzyki o silnie folkowym zabarwieniu z bardziej nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi oraz wyrazistym, choć niespiesznym rytmem. Każdy z utworów narasta, rozwija się od delikatności [jak Keson (Until My Strength Returns) zainaugurowany a capella przez Gerrard], po większe brzmieniowe bogactwo w finale kompozycji. Większość utworów jest transowa, wręcz hipnotyczna, w czym duża zasługa Gerrard. Nieco zaskakiwać może Aldavyeem (A Time To Dance), szybszy, żywy i zgodnie z tytułem, taneczny, by nie powiedzieć wręcz dyskotekowy.

Podoba mi się ta płyta, pozwala się zatrzymać i rozmarzyć. W niezwykły sposób łączy mroczność z muzycznym optymizmem, formułę world music (ze wschodnią folkowością i orientem) z bardziej współczesnymi brzmieniami elektronicznymi. I paradoksalnie, ma swoistą (nie chcę powiedzieć komercyjną) przystępność. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jedna z najlepszych płyt Lisy Gerrard w ostatnich latach.

Mariusz Danielak

https://www.nowamuzyka.pl/2022/05/24/lisa-gerrard-jules-maxwell-burn/

Choćby napisać nie wiem jak długi tekst OPISujący każdy dźwiękowy niuans omawianej przeze mnie dziś płyty, to nie zastąpi to osobistej celebracji tego znakomitego krążka.
Słuchanie i uważne poznanie albumu „Burn” powoduje, że śmiało można postawić go na półce obok płyt „Within the Realm of Dying Sun”, „Anastasis” czy „Dionysus” i w zależności od nastroju delektować się różnorodnością barw i nastrojów wypełniającej go przepięknej muzyki.

1. Heleali (The Sea Will Rise)
2. Noyalain (Burn)
3. Deshta (Forever)
4. Aldavyeem (A Time To Dance)
5. Orion (The Weary Huntsman)
6. Keson (Until My Strength Returns)
7. Do So Yol (Gather The Wind)

Lisa Gerrard - vocals
Jules Maxwell - all instrumentation, vocals (2,3)
James Chapman - all instrumentation
David Kuckhermann - additional percussion (4)


https://www.youtube.com/watch?v=13HWFBUOIWU

'Głupi ludzie wierzą w głupie bzdury,
Mądrzy ludzie wierzą w mądre bzdury'

CHURCH IS GIVING MORE LIGHT ONLY WHEN IT'S BURNING.

SEED 14:30-23:00.
POLECAM!!!

Lista plików

Trackery

  • udp://tracker.openbittorrent.com:80/announce
  • udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
  • Komentarze są widoczne dla osób zalogowanych!

    Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.

    Copyright © 2026 Ex-torrenty.org